Jeszcze będzie przepięknie!
8.jpg

Jak sobie radzić z chmurą trudnych myśli, jak poprawić sobie nastrój by do tej normalności dotrwać w stanie nienaruszonym? Oddajemy głos tym, bez których nie byłoby naszych kartek okazjonalnych - mowa o naszych artystach.

Dziś pytamy Darię Solak, Agatę Królak i Kasię Bogucką, autorki naszych kartek okolicznościowych o ich patenty i polepszacze humoru. Co im dało w kość w 2020 i jak się odstresowują na co dzień? Oto kwestionariusz z nutą optymizmu i gotowa muzyczna playlistą na dobry dzień.

*

Daria Solak

2020. Nie będę oryginalna, jak powiem, że było mi przykro, że nie mogę zobaczyć się z rodziną, a że nie mieszkam w Polsce to ta niewiadoma „kiedy i jak" była jeszcze większa. Szczerze mówiąc, na samym początku nawet się aż tak nie przejęłam lockdownem. Będę miała dużo czasu na rysowanie i nic mnie nie będzie rozpraszało, myślałam. Ale jak każdy pracoholik znalazłam się w takim punkcie, że już nic innego w ciągu dnia nie robiłam, bo zabrakło rzeczy, które normalnie mnie od tej pracy obciągały. A wkurzali mnie rodzice, bo dzwonili codziennie sprawdzić, czy jestem w domu. Sorry mamo!

Oto moja muzyczna playlista na dobry humor: The Beach Boys „Good vibrations”, Foxygen „San Franciso”, The Tings Tings „That’s not my name".

Co poprawia mi humor? Oglądanie ludzi na Youtube robiących zwyczajne rzeczy jak śniadanie - działa to na mnie dziwnie relaksująco. Jestem już znana z tego, że każdy dzień zaczynam od kawy i serwisów plotkarskich, jakoś dobrze mnie nastrajają na cały dzień. Lubię wiedzieć kto się z kim rozstał, a kto założył tę samą sukienkę...jestem samozwańczym ekspertem w celebrytologii. Podczas pandemii postanowiłam spróbować nowych rzeczy jak haftowanie czy glina, poczucie, że jest się dobrym w czymś więcej niż twój zawód dobrze wpływa na samopoczucie. No i muszę wspomnieć, że mój chłopak gra na gitarze, więc wieczorne karaoke zastępuje mi imprezy, które zazwyczaj pozwalały mi się odstresować po całym tygodniu.

Gdyby rok 2020 był rysunkiem…mam nadzieję, że nikt nie porównałby go do moich ilustracji!

Plany na ten rok? Mam plan prowadzić życie tak pełne, jak tylko się da i tego wszystkim nam życzę!

Oto wybrane kartki na ślub autorstwa Darii.

kartka Darii Solak
kartka pieskot

*

Agata Królak

Rok 2020? Dla mnie pandemia okazała się bardzo ważnym czasem. Kryzysy to podobno czas przesiewania - zostaje tylko to, co najważniejsze. Pandemia to czas, który zmusił mnie do odkrycia tego, jak definiuje mój dom, rodzinę, pracę oraz siebie i tego jak wielką introwertyczką jestem.

To, co trudne to dezorientacja i dezinformacja a to, co wkurzyło i wkurza to sposób, w jaki sytuacja kryzysowa zostaje wykorzystana politycznie - do ukrywania i przepychania działań, mających na celu ograniczenie wolności, jak wydarzenia związane ze Strajkiem Kobiet.

Moja playlista na lepszy humor: Toplader „Dancing in the moonligh", Dua Lipa „Don’t start now", Dj Shadow „Rocket Fuel”.

Moje patenty na stres? Rytuały, rytuały! Zapalenie świeczki albo palo santo; rozciąganie, tańczenie, wspinanie - ruszanie ciała! Okropnie gorąca kąpiel, słuchanie audiobooków, a ostatnio coraz częściej ceramika, którą pomału udaje mi się połączyć z pracą.

Gdyby rok 2020 był rysunkiem, byłby moim śpiącym mopsem.

Na rok 2021 życzę sobie…zaufać swojej intuicji, która mówi, że to będzie mój rok!

Oto wybrane kartki artystyczne Agaty! 

kartki Agaty Królak
kartka pieskot
kartka Agata Królak


*

Kasia Bogucka

Wyzwanie minionego roku? Największą trudnością była ciągła obecność dzieci w domu. Od kilku miesięcy drugi syn chodził do żłobka, starszy do przedszkola. Zdążyliśmy się przyzwyczaić do luksusu ciszy w domu przez parę godzin dziennie i nagle się to skończyło. Dzieci w domu cały czas, bez spotkań z innymi, bez dziadków - to było trudne. Poza tym, nie miałam większych niedogodności. Pracuję w domu od zawsze. Od zawsze większość posiłków przygotowujemy sami. Mieszkam na wsi, blisko lasu. Obrazki pustych miast znam z telewizji.

Mam swoją muzyczną listę na dołki. Zaczynam od ponurych nut jak „Play dead” Bjork, potem dochodzą coraz łagodniejsze nuty, a kończę na kawałkach typu: „Get up Offa That Thing”,James Brown, „Flawless”, George Michael, „Cream”, Prince.

Co mi pomaga na stres? Mi pomaga ruch - spacer lub rower. Na poprawę nastroju relaks w postaci książki. W ubiegłym roku połknęłam wszystkie książki Yuval Noah Harari. To jak opowiada o losach ludzkości sprawia, że moje problemy są mikroskopijne i błahe. Ta myśl bardzo mnie uspokaja. Na nerwicę twórczą dobrze mi robi zabawa kolażem, albo malowanie. Odstawienie komputera i programów graficznych czasami pomaga na brak weny i werwy twórczej. Śmieszne jest jak próbuję powiększyć coś za pomocą ruchów ręki na zwykłej kartce papieru, a nie tablecie.

2020 jako rysunek? Byłby to mój plakat „Cyrk". Myślę, że świetnie się wpisuje w ten rok.

Życzenia na 2021. Chciałabym, aby wypaliły wakacje, które zarezerwowaliśmy. Życzę sobie też więcej spotkań z ludźmi. Pandemia, zima na wsi - można zdziczeć. Zawodowo chcę się dalej rozwijać i mieć ciekawe zlecenia. Miło byłoby wrócić do ilustracji książkowej. Kręcę się wokół tego tematu, zobaczymy, czy się uda!

Kartki na różne okazje Kasi Boguckiej znajdziecie tu

kartki Kasia Bogucka
kartki piaskot
kartki Kasi Boguckiej

Dzięki dziewczyny! A my od siebie możemy dodać, że wysłanie kartki Pieskot zawsze skutkuje poprawą humoru. U wysyłającego i u tego, kto otwiera skrzynkę!  

Chmura tagów
Kategorie blog
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl